Loading Events

Ålidhemsdagen 2025

Ålidhemsdagen brukar vara en succé.
17 maj 2025 kl. 12:00-15:00 är det dags igen för folkfest på Ålidhem. Vi hoppas att många föreningar och organisationer som är aktiva på Ålidhem är med och arrangerar den här
dagen.
Dungen, Klossen och fotbollsplanen på Ålidhem kan fyllas med en mängd olika aktiviteter, t.ex loppis, fika, teater, musik, dans, tävlingar, sportaktiviteter eller information om era verksamheter.
Öppna gärna upp om ni har lokaler på området. Ett tips är att ert inslag är interaktivt för besökare och möjligt att delta i om bara för en kort liten stund. Vi försöker fylla utomhusmiljön med roliga aktiviteter och bord finns att låna gratis.
Planeringsgruppen ansvarar för att planera uppträdande på scenen på området då tiden är begränsad. Lämna din intresseanmälan snarast om du önskar uppträda från scen så återkommer vi med besked om det finns möjlighet. Sista anmälningsdag 30 april.
Anmäl ditt deltagande via: https://forms.office.com/e/zZ7ZvRSmuB
// Planeringsgruppen (Vän i
Umeå, Studiefrämjandet,
Svenska kyrkan, For the culture)