Vän i Umeå har anslutit sig till Korpen, och vi har nu en ny idrottskonsulent från RF-SISU vid vår sida – varmt välkommen Linda ”Hjördis” Hjortborg! Tack för ditt engagemang för vår förening och våra medlemmar!

Förra måndagen hade vi en träff med femton volontärer från olika aktivitetsområden. Linda pratade om vad som skapar engagemang i en förening, och hur vi kan få fler deltagare och ledare att engagera sig. Vi diskuterade i grupper vad ledarna behöver för att kunna skapa ännu mer positiva upplevelser för våra medlemmar, och vi fick många kreativa idéer!

Ingen Vän i Umeå-träff skulle vara komplett utan lite mat och fika, så självklart hade vi också det. Det var en trevlig stund tillsammans, och vi är så glada över att vi har så många engagerade volontärer i vår förening. Inget Vän i Umeå utan er! Vi vill tacka vår idrottskonsulent Linda Hjortborg, vår idrottsansvariga styrelsemedlem Annie Andersson, och vår medarbetare Alva Kling för att ha ordnat en så värdefull aktivitet.

Vi ser fram emot att fortsätta arbeta tillsammans för att göra Umeå öppnare och världen vänligare!